Sıkça Sorulanlar


Güvenilir misiniz ?

Yaklaşık 5 senedir bu sektörün içerisindeyiz gerek teknik bilgimiz gerek müşteri odaklı çalışmamız sayesinde hiç bir müşterimizi mağdur etmedik. Avrupa’da yaklaşık 50 ye yakın bayimiz mevcuttur. Sistem olarak aracı değiliz bütün alt yapı kendimize aittir. Anında müdahale şansımız olduğu için kanallardaki sorunların giderilmesi en kısa sürede gerçekleşir.

Teknik Destek

Bu konuda oldukça iddialıyız, sabah 10:00 akşam 22:00 saatleri arasında müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz. WhatsApp hattı veya Canlı Sohbet hattımızla güvenilir ve sorun odaklı işleyen sistemimiz mevcut.

İPTV izlemek için internet hızım ne kadar olmalı ?

SD ve HD yayınlar için en az 7 – 8 Mbit İnternetinizin olması gerekmektedir. 8 Mbit altında hız olduğu zaman bağlantıda problemler yaşayabilirsiniz. 4K yayınlarımızı en az 15 Mbit hızla izleyebilirsiniz.

Yayınlarınızın Garantisi varmı ? Geri iade varmı ?

Tarafınıza ait herhangi bir alt yapı sorununuz veya tabiri caiz ise yayın hırsızlığı – Sunucuya atıp stream yapma, site yayını gibi – olursa iade hiçbir koşulda gerçekleşmeyecektir. Fakat bizden kaynaklı bir problem var ve giderilmez ise iadeniz 2 hafta içerisinde yapılmaktadır.

4K Kalitesinde iptv nasıl seyredebilirim ?

Kaliteli bir internet hattı isteyen iPTV 4K yayınları, 4K destekli cihazlarda daha iyi bir performans gösterir. Kanallarımız ve VOD yayınlarımız İçerisinde 4K yayınlar bulabilirsiniz.

Aldığım Üyeliği farklı cihaz için değiştirebilirmiyim ?

Evet Yapabilirsiniz. Sonradan cihazlar arası geçiş isteğinde bulunabilirsiniz, işlemi yapmak için lütfen canlı sohbetten iletişime geçiniz.

Hangi Kanallar var ?

Premium ve tüm liste için lütfen canlı destek hattımıza başvurunuz yada Test talep formunu doldurup test isteyiniz.

Ödeme yaptığımda üyeliğim ne zaman aktif olur ?

Ödeme yaptığınızda yayınlarınız anında aktif edilir bilgiler tarafınıza iletilir.

Aynı anda başka cihazdan izleyebilirmiyim ?

Hayır izleyemezsiniz yalnızca 1 cihazdan izleyebilirsiniz. Aynı anda farklı cihazlardan açtığınız zaman otomatik olarak yayın kapanacaktır.

Yayınlarda kesilme yada donma olurmu ?

Teknik bir problem olmadığı sürece yayınlarımızda kesilme ya da donma yaşamazsınız. Fakat bu sistem internet üzerinden çalışan bir sistemdir bunu göz önünde bulunduralım sorun yaşadığınızda bizimle mutlaka iletişime geçiniz.

Yayınlarımın hiçbirinde ses yok ne yapmalıyım ?

Ses sorunu tüm kanallarda var ise sorun kullandığınız uygulamadadır. uygulamayı kaldırıp tekrar kurmanız faydalı olacaktır. Sorun düzelmez ise canlı destekten müşteri temsilcisine bildirin lütfen.

Üyelik bilgilerimi kaybettim ! Nasıl bulurum ?

Üyelik bilgilerinizi kaybettiyseniz lütfen bizimle iletişime geçin üyelik bilgilerinizi güncelleyelim ve tarafınıza iletelim. Aksi halde başkalarının eline geçerse üyeliğinizin kapanma olasılığı var.

Güncel Listemi nasıl alabilirim ?

Sizlere verilmiş olan URL adreslerine tıklarsanız güncel listeniz otomatik olarak iner. URL adresiniz çalışmıyorsa bizimle iletişime geçiniz.

Test Yayınları ücretlimi? Test süresi ne kadar ?

Test süremiz smart tv, mag cihaz gibi yüklenebilir ise 24 saat, URL olarak almak isterseniz 1 ila 3 saat, Enigma2 tabancı cihazlar için ise 24 saattir.

+18 Kanalları kaldırmak veya ekletmek istiyorum !

+18 kanalları istediğinizde çıkarabiliyoruz yada ekleyebiliyoruz canlı sohbetten bizimle iletişime geçiniz.

VOD Filmler ne sıklıkla güncellenir ?

Türk, Alman ve Fransızca gibi 3 dev vod arşivimiz vardır. En güncel en yeni filmler ve diziler anında ekranınıza gelir. 3D, 4K ve Belgesel gibi VOD arşivimiz ile gerçek kaliteyi hissediniz. VOD’lar her ay rutin bir şekilde güncellenir.